Opis
Szamański bęben – Miroslaw Mniszewski
- Wydawnictwo: Victor11
Muzyka szamańska to styl muzyczny, który jest używany w praktykach szamańskich i medytacjach, takich jak rytuały, obrzędy i inne ceremonie. Muzyka ta jest często wykorzystywana jako środek do przekształcania świadomości i uzyskiwania dostępu do innych stanów świadomości, takich jak trans czy medytacja. Jest to zazwyczaj bardzo rytmiczna i transowa muzyka, która jest skomponowana i wykonywana w taki sposób, aby wspierać i umożliwiać przekształcenie świadomości.
Bęben odgrywa w szamanizmie istotną rolę: jest podstawowym narzędziem, za pomocą którego następuje przełączenie świadomości i można odbyć szamańską podróż. Wśród ludów, gdzie szamanizm był i jest żywą tradycją, bęben często zwany jest wierzchowcem lub koniem. Bębny znane są wśród wielu kultur i ludów. Mają różny kształt i budowę. Znane są nam powszechne wśród współczesnych muzyków konga i dżamby, rodem z Afryki. Wiemy też jak wygląda klasyczny zestaw perkusyjny. Szamańskie bębny są nieco inne. Mają różną wielkość i kształty od okrągłego do owalnego. Membrana wykonana jest ze specjalnie spreparowanej skóry zwierzęcia (jeleń, renifer, koza, wół), pozbawionej włosów i tkanki podskórnej; naciągnięta jest na drewnianą obręcz za pomocą rzemieni, które z drugiej strony bębna zawiązuje się koncentrycznie i tworzą w ten sposób uchwyt (w bębnach indiańskich) albo rzemienie ściągają membranę przy obręczy (w bębnach syberyjskich) i wtedy posiadają z tyłu inny uchwyt, najczęściej drewniany w antropomorficznym kształcie.
Dźwięk wydobywa się z bębna uderzając weń pałką. Rytmiczny dźwięk bębna stanowi podstawę do wejścia w tzw. szamański stan świadomości. Szaman uderza rytmicznie i monotonnie w swój bęben, kiedy nadchodzi odpowiedni moment, bębnienie podejmuje jego asystent a on sam kładzie się na ziemi. W warunkach warsztatów szamańskich bębni osoba prowadząca a uczestnicy leżą na ziemi.
Płyta zawiera nagranie dźwięku szamańskiego bębna, umożliwiającego odbycie tzw. szamańskiej podróży (podróży wewnętrznej). Dźwięk jest nagrany w szerokim paśmie uwzględniającym wszystkie składowe dźwięku bębna, które wpływając na świadomość, umożliwiają wejście w głęboki stan medytacji i relaksu, bazujący na mózgowym rytmie THETA (4-7 Hz)., w czasie którego to można doświadczyć wizji.
Muzyka: Mirosław Miniszewski
- Budowanie Kręgu Mocy 5:10
- Szamańska Podróż 63:00
- Wezwanie do Powrotu 1:32
Łączny czas płyty: 69 minut
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.