Opis
Jedność i oddzielenie. Od niemowlęcia do odrębnej jednostki – Louise J. Kaplan
- Wymiary: 145×210 mm
- Ilość stron: 266
- ISBN: 978-83-938294-0-8
- Wydawnictwo: Centrum Pracy z Ciałem
Książka stanowi cenną lekturę dla każdego rodzica, uchyla bowiem rąbka tajemnicy i ukazuje świat wewnętrzny dziecka, które wkracza dopiero w życie i samo nie potrafi jeszcze komunikować swoich potrzeb przy pomocy słów. Louise J. Kaplan autorka książki potrafiła je w tym niejako wyręczyć. Najważniejszą podróż w życiu odbywamy w trakcie jego pierwszych trzech lat, kiedy dziecko wyłania się ze stanu jedności z matką i w procesie „drugich narodzin” konstytuuje się jako istota obdarzona psychiką, która zaczyna pojmować różnice między „moje” i „twoje”, „ja” i „ty”. Jest to książka dla każdego rodzica i specjalisty, który zawodowo zajmuje się najwcześniejszym rozwojem dziecka.
Treści zawarte w książce wyrosły z wieloletnich, uważnych obserwacji niemowląt i ich interakcji z matkami. Autorka poetycko opisuje podróż dziecka przez pierwsze miesiące życia ku jego „drugim narodzinom”, w których procesie konstytuuje się niepowtarzalna istota ludzka. Udziela odpowiedzi na wiele pytań o dziecięce nastroje, myśli, uczucia i zachowania. W znakomitym objaśnieniu teorii Margaret S. Mahler dr Kaplan zgłębia wewnętrzne emocje i przeżycia dziecka. Równocześnie pokazuje, jak rodzic (albo każdy inny dorosły wchodzący w relację z dzieckiem) może stosownie reagować na zmiany zachodzące w owych trzech niezmiernie istotnych latach.
Ze swadą i ogromnym wyczuciem ukazuje pierwsze chwile życia noworodka zanurzonego jeszcze w pozbawionej bodźców próżni, jego stopniowe otwieranie się na pierwsze sygnały ze świata, nieśmiałe eskapady odkrywcze przed pierwszymi urodzinami, szalony i namiętny romans dziecka rocznego i półtorarocznego z fizycznym światem zmysłów i wreszcie niepozbawione udręk narodziny nowej istoty myślącej. Posługuje się konkretnymi przykładami i klarowną prozą, autorka tłumaczy znaczenie uniwersalnych dziecięcych zachowań: pierwszych uśmiechów, zabawy w „a kuku”, raczkowania, chodzenia, słówka „nie” i napadów złości. Dowodzi, że są one przejawem konfliktu między pragnieniem jedności i dążeniem do oddzielenia, dzięki czemu rozwiewa lęki towarzyszące wielu współczesnym rodzicom. Liryczna opowieść o subtelnym i ważkim procesie kształtującym życie ludzkie ujawnia najróżniejsze motywy, które powracają echem w życiu dorosłym.
O Autorze
Louise J. Kaplan – wybitny amerykański psychoanalityk dziecięcy.
Jej życie zawodowe skupiało się wokół pracy z dziećmi oraz badań, których główną metodą była bezpośrednia obserwacja dziecka.
Otrzymała nagrodę National Book Critics Circle za wybietne osiągnięcia w dziedzinie literatury.
Autorka wielu książek: Jedność i oddzielenie, Adolescence: The Farewell to Childhood, the Family Romance of the Impostor Poet, Thomas Chatterton, Female Perversions: The Temptations of Emma Bovary oraz No Voice is Ever Wholly Lost.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.